بررسی اسپیکر در لپ تاپ های دست دوم

بلندگوها یا اسپیکر ها دستگاه‌هایی هستند که سیگنال‌های الکتریکی تقویت شده توسط تقویت کننده را تبدیل به ارتعاشات صوتی می‌کنند که می‌تواند توسط انسان به عنوان صدا شنیده شود. اسپیکرها در شکل‌ها واندازه‌ های متفاوت ، تولید می ‌شوند. به طور کلی هدف بلندگوها تولید خروجی صوتی است که توسط انسان یا شنونده قابل شنیدن است.

نقش اسپیکر در یک لپ تاپ دست دوم

اسپیکر یکی از کلیدی ترین اجزای یک لپ تاپ دست دوم به شمار می رود. چرا که برای اجرای هرفرآیند چند رسانه ای در ویندوز به آن وابسته است. هنگام بازی ، تماشای فیلم و یا گوش دادن به موسیقی با لپ تاپ دست دوم خود به بلندگو نیاز داریم. اما گاهی ممکن است با مشکل کیفیت پایین صدای تولید شده توسط بلندگوی لپ تاپ دست دوم خود مواجه شویم. در این مقاله از فروشگاه آنلاین اطلاع گستر ، قصد داریم  شما را با خصوصیات و ویژگی های مهم یک بلندگوی ایده ال آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

اسپیکر لپ تاپ استوک

ویژگی های مهم یک اسپیکر در لپ تاپ های دست دوم

1.سایز اسپیکر

اندازه یک اسپیکر تاثیر بسیارزیادی در کیفیت صدای خروجی آن دارد. بلندگوهای بزرگتر نسبت به اسپیکرهای کوچکتراز کیفیت  و وسعت صدای بالاتری برخوردار هستند. به عنوان مثال ، باس یک ووفر6 واتی بسیار بیشتر ازچهار ووفر کوچک 3 واتی  در لپ تاپ دست دوم شماست. ووفر به سیستم صوتی گفته می شود که برای تولید صداهای بم و کلفت با فرکانس پایین طراحی شده است.

2.توان خروجی

مهمترین مشخصه یک اسپیکر میزان توان خروجی آن است که هرچه این عدد بزرگتر باشد قدرت صدای خروجی آن بیشتر است ، توجه داشته باشید که بعضی شرکت های سازنده به جای توان خروجی از واژه توان اسمی استفاده می کنند. هنگام خرید اسپیکر برای لپ تاپ دست دوم خود مشخصات اسپیکررا با دقت بخوانید و اگر با 2 عدد در وات خروجی مواجه شدید ، عدد کوچکتر توان واقعی اسپیکر است.

دیافراگم بلندگوی کامپیوتر

3.فرکانس خروجی

اگرهنگام خرید اسپیکربرای لپ تاپ دست دوم خود ، در مشخصات اسپیکر با عددی مانند 38Hertz-22000Hertz مواجه شدید ، عدد کوچکتر یعنی 38 Hertz نشان دهنده باس است و هرچه این عدد کوچکتر باشد باس عمیق تری خواهید داشت. معمولا این عدد برای اسپیکرهای با باس ایده آل باید کمتر از 50 Hertz باشد.

 4.حساسیت اسپیکر

یکی دیگر ازموارد مهم  در انتخاب بلندگو برای یک لپ تاپ دست دوم ،  حساسیت آن است. در واقع این فاکتورکیفیت ، رابطه بین اسپیکر و پخش کننده را تعیین می کند. حساسیت معمول  88 db/Watt است و حساسیت مناسب  90 db/Watt است. برای انتخاب یک بلندگو ایده آل معمولا حساسیت 90 db  کافی است. البته  این عدد در هدفون ها به 120 db هم می رسد.  توجه داشته باشید  که هرچه  میزان حساسیت یک اسپیکر بالاتر باشد کیفیت صدای آن نیز بیشتر است.

5.امپدانس اسپیکر

زمانی که درمشخصات یک اسپیکر عدد 8 ohm  را مشاهده  می کنید. به این معنا نیست که امپدانس اسپیکر شما عدد 8 است. در واقع امپدانس رابطه مستقیم  با فرکانس دارد ، متناسب با میزان فرکانس  ، میزان امپدانس هم تغییر می کند. معمولا این مقداردر اسپیکرهای مورد استفاده در لپ تاپ های دست دوم  بین 3.6 تا 14 اهم تغییر می کند و امپدانس متوسط 8 اهم است. توجه داشته باشید هر چه امپدانس کمتر باشد توان خروجی اسپیکر بیشتر وصدا بالاتر میرود.

تطبیق اسپیکر با لپ تاپ دست دوم شما

اگر چه پنج ویژگی فوق که در این مقاله به آن پرداختیم ، برای انتخاب یک بلندگو ایده آل بسیار مهم وتاثیر گذاراست ، اما این نکته را باید در نظر داشته باشید که لپ تاپ دست دوم شما باید قابلیت تطبیق با اسپیکر مد نظر شما را داشته باشد. کنترلر ‌صدای مرکزی و یا کارت صوت در لپ تاپ نیز از عوامل مشخص کننده سطح کیفیت صدای تولیدی است. در صورتی که کارت صدای  لپ تاپ دست دوم شما و یا سیستم کنترل صدای مرکزی آن از مدل های خوب موجود در بازار نباشد ، تهیه یک اسپیکر قوی با قیمت بالا ، قابل توجیه نیست. از طرفی  باید به  نوع خروجی کارت صوت و سیستم کنترل صدای مرکزی لپ تاپ خود دقت کافی کنید. خروجی امکان دارد از مدل های الکتریکی یا آنالوگ باشد. این کاملا روشن است که اسپیکر شما ، حتما باید به واسطه کارت صوت یا سیستم کنترل صدا حمایت شود. پس قبل از خرید بلندگو از طریق گزینه تنظیمات ، از وضعیت کنترل صدای مرکزی لپ تاپ خود آگاه شوید.

باکس بلندگوی SADA سادا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *